Tijdens de nationale voorleesdagen, lees ik graag een prentenboek mee. Naast prentboek van het jaar Kleine Aap van Mies van Hout, tipt de organisatie nog 9 prentenboeken, die samen de top 10 vormen.
Ik koos voor Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan van Pim Lammers en Natscha Stenvert, winnaars van een gouden penseel en zilveren griffel. Pim Lammers weet steeds zonder veel nadruk (seksuele) diversiteit een plek te geven in zijn verhalen. Dat is mooi in een wereld waar nog steeds vooroordelen en discriminatie bestaat en kinderen uit diverse gezinsvormen zichzelf nog weinig weerspiegeld zien in woord en beeld.
Op de eerste pagina laat de ik persoon in het boek een zelfgetekend familieportret zien. Een kleurrijke, rijkbevolkte plaat vol mensen en dieren. Hij legt uit hoe de familie met moeders, vaders, broers en zussen, dieren én een ongelooflijk groet, ongelofelijk gevaarlijke leguaan, is opgebouwd.
De ontknoping zal ik niet weggeven, maar wel kan ik zeggen dat de vertellen jaloers is op al die kinderen in zijn klas die wél zo’n kleurrijk gezin vormen en ontroerde het mij hoe hij uiteindelijk toch ook van zijn eigen ‘saaie’ gezin kan houden.
De woorden van Pim Lammers, op rijm, maar geen ‘gedichtjes’ en tekeningen van Natascha Stevert versterken elkaar en maken dit boek tot een vrolijk, innemend en inspirerend geheel! Een leesfeest over hoe mensen van elkaar houden in verschillende gezinsverbanden en een waardevolle aanvulling voor de (diverse) boekenplank.
Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan (4+)
Pim Lammers en Natascha Stenvert
Uitgeverij Querido (2025), 32 bladzijden
ISBN: 9789045130200
Recensie door: Mori van den Bergh
hoofdredacteur Vakblad Vroeg

